whitegames

Surfwise


Link Komentuj (1)

Dziś zmienimy klimaty z górsko-zimowych na morsko-słoneczne.


Kilka dni temu odwiedziłem Krakowski Festiwal Filmowy. Zapędził mnie tam film „Surfwise”, czyli dokument o „pierwszej rodzinie surfingu” - klanie Paskowitzów.


W skrócie historia wygląda tak:


Za siedmioma morzami, za siedmioma wyspami mieszkał sobie pan Dorian „Doc” Paskowitz. Od dziecka pan Dorian bardzo lubił surfować i był jednym z najlepszych big wave surferów na Hawajach. Pewnego dnia pan Dorian, postanowił rzucić swoją piękną karierę lekarską, oraz propozycję zostania gubernatorem Hawajów i ruszyć w świat w poszukiwaniu idealnych fal. Podczas swych wojaży ujarzmił tysiące fal, zabił sto rekinów, poznał kobietę swego życia, kobieta jego życia wydała na świat dziewięcioro (!) małych Paskowitzów i wszyscy żyli szczęśliwie w camperze (taki samochód-dom) na powierzchni siedmiu metrów kwadratowych (!!). Jako prawdziwi radykałowie nie uznawali pieniędzy, żyjąc tym, co dała im natura. Dzieci nie chodziły do szkoły, miały wieczne wakacje, ich jedynym obowiązkiem było codziennie surfować. Duperelki szybko stały się potęgą surfingu.
Wszystko było pięknie do czasu, gdy bachory dorosły, postanowiły rzucić cygańskie życie i wrócić na łono społeczeństwa. I tu zaczyna się trauma spowodowana utarczkami z ojcem, nieprzystosowaniem do „normalnego” amerykańskiego życia. Wzajemne pretensje i animozje skutecznie rozwaliły sielankę.


Finał oczywiście z happy endem, bo to amerykański film, ale dla mnie to taki happy end przez łzy.


Film mnie trochę zdołował. Pokazał, jak marzenia i „idealne”, wyśnione życie może stać się udręką. Jak wymarzona i stworzona utopia przeradzają się w potwora.


Tak więc życzę wszystkim, by wasze pasje zostały "tylko" pięknymi pasjami


p.s.


Pan Dorian ma około osiemdziesiątki i dalej surfuje.


 


*Archiwum

Zaległości
AK podsumowanie
AK
Bajkowa jazda dowolna
Stubai
Chore - chorsze - najchorsze
Piatka
Rumunia
Wiosna
Grofa
Secret spot
Gastein
La Plagne
w poszukiwaniu sniegu
That's it That's all
Apocalypse Snow 1983
Moj pierwszy raz
Google Earth
***
malymi literami???
big air, big plum
Surfwise
W jak Wpis
Straszny diabel w glowie
Majowka
The Day
Ukrainskie backcountry

Linki

hardkor nie disko
trzymetrypuchu
king of the game
freeride world tour

O mnie

Wyślij wiadomość

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl